English فارسی
دو شـنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
عضویت در خبرنامه عضویت در خبرنامه
نرخ بهره بانکی
$ £  
3.77 0.78 1.99 : ثابت
1.839 -0.26 0.892 : شناور
سرویس های خارجی
UP EDFI َADFIAP Asian Bankers Association World trade organization Unctad DOWN
آرشیــو
اخبار روزانه
مصاحبه آقای دکتر جهان بیگلری با خبرگزاری نود اقتصادی مصاحبه آقای دکتر جهان بیگلری با خبرگزاری نود اقتصادی
ضمانت‌نامه‌هایی که دولت روحانی برای دریافت فاینانس به خارجی‌ها داده، خطرناک است/ اغلب قراردادهای سازمان سرمایه‌گذاری خارجی یکطرفه و به زیان ملت ایران است

 محمدرضا جهان بیگلری اقتصاددان و عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نود اقتصادی» در واکنش به صحبتهای دیروز محمد خزاعی رئیس سازمان سرمایه گذاری خارجی اظهار کرد: خیال پردازیهای رئیس سازمان سرمایه گذاری شاید مدیران دولتی را تا حدودی قانع کرده باشد ولی حرفهای او نمی‌تواند کارشناسان را فریب دهد.

وی تصریح کرد: فاینانس‌ها یا استفاده از منابع مالی قرضی صرفا در مقابل تعهد و ضمانت نامه دولتی LETTER OF INCLUSION که به امضاء وزیر امور اقتصادی ودارایی به نیابت از هیئت دولت رسیده باشد امکان پذیر است. این ضمانت، ضمانتی است که دولت متعهد به بازپرداخت تسهیلات آن می‌باشد. بانکهای خارجی پس از دریافت این ضمانت نامه از سازمان سرمایه گذاری آن را برای بیمه‌ها ارسال و پس از اخذ تاییدیه وصول مطالبات از بیمه‌ها با پرداخت تسهیلات موافقت می‌نمایند.

ضمانت‌نامه‌هایی که دولت برای دریافت فاینانس و وام خارجی می‌دهد، خطرناک است

این اقتصاددان افزود: به این ترتیب درصورتی که به هر دلیل حتی در شرایط حساس، بانک ایرانی یا مشتری نتواند نسبت به پرداخت اقساط اقدام نماید، سریعا بیمه‌ها نسبت به وصول از طریق اموال غیر حاکمیتی و در برخی موارد حاکمیتی دولت در خارج از کشور اقدام خواهند نمود.

صحبتهای خزاعی مثل یک لطیفه است

جهان بیگلری گفت: صحبتهای رئیس سازمان سرمایه گذاری بدان معنا است که فردی تسهیلاتی از بانک دریافت می‌کند و در قبال آن وثیقه یا ضمانت نامه ارائه می‌دهد و بعد از عدم پرداخت اقساط ادعا می‌کند که بدهکار نیست. این بیشتر شبیه به یک لطیفه میباشد که در سخنرانی دکتر خزاعی رئیس سازمان سرمایه گذاری در همایش بانکداری اسلامی مطرح شده است.

وقتی هنوز برجام فضا را بهتر نکرده چه لزومی دارد قراردادهای یک طرفه با خارجی‌ها ببندیم؟

وی عنوان کرد: همچنین ایشان اذعان کرده که برجام نتوانسته فضای اقتصادی کشور را مناسب یا گل و بلبل کند و در این شرایط هر لحظه میتوان به فسخ یکطرفه این قراردادها از سوی بانکها یا کشورهای فاینانس دهنده امید داشت که با این شرایط و تقسیم بودجه‌ها برای تامین مالی پروژه‌ها، آن دسته از طرحهایی که به این سمت کشیده میشوند سرانجام مشخصی نخواهند داشت. پس وقتی شرایط هنوز مناسب نیست چه لزومی دارد تا یکصد و پنجاه صفحه قرارداد که بیشتر آن نیز یکطرفه و به ضرر کشور می‌باشد مورد قبول قرار گیرد که صرفا برای خرید محصولات و ماشین آلات خارجی باشد و اقتصاد کشور را تبدیل به بازار مصرف کند؟

چرا سازمان فعالیتهای دولت قبل در راستای سرمایه گذاری خارجی را به حالت تعلیق درآورد؟

این اقتصاددان بیان کرد: چرا سازمان سرمایه گذاری فعالیتهای گسترده‌ای که در راستای جذب مستقیم سرمایه گذاری خارجی در دولتهای قبل بنا نهاده شده بود را به حالت تعلیق و تعطیلی در آورده و به جای آن با التماس، مقروض اخذ تسهیلات از کشورهای خارجی گشته‌ایم؟

بازدید : 957 تاریخ : 1396/6/8 کـد : 174
نظرات ..
تصویر مجدد