English فارسی
دو شـنبه ۲ مهر ۱۳۹۷
عضویت در خبرنامه عضویت در خبرنامه
نرخ بهره بانکی
$ £  
3.77 0.78 1.99 : ثابت
1.839 -0.26 0.892 : شناور
سرویس های خارجی
UP EDFI َADFIAP Asian Bankers Association World trade organization Unctad DOWN
آرشیــو
اخبار روزانه
گزارش «نود اقتصادی» از گفتگوی ویژه خبری دکتر محمد رضا جهان بیگلری با موضوع وام خارجی نهدید یا فرصت اقتصادی ؟ گزارش «نود اقتصادی» از گفتگوی ویژه خبری دکتر محمد رضا جهان بیگلری با موضوع وام خارجی نهدید یا فرصت اقتصادی ؟
استقراض از دیگر کشورها شاخصهای مالی را پایین می‌آورد/ بدون وجود منابع داخلی فاینانسها کارآیی ندارند/ دولت هیچ برنامه‌ای برای استفاده از فاینانسهای جدید ندارد

 به گزارش «نود اقتصادی» محمدرضا جهان بیگلری عضو اتاق بازرگانی و کارشناس مسائل اقتصادی در برنامه گفتگوی ویژه خبری درباره خطوط فاینانسی که دولت در هفته‌های اخیر اخذ کرده گفت: به فاینانس‌ها هزینه 35 تا 40 درصدی اختصاص می یابد و این منابع اقتصادی و به صرفه نیست.

وی افزود: فاینانس ها فقط خط اعتباری هستند که در کنار منابع داخلی امکان ارائه تسهیلات به بخش خصوصی را فراهم می کنند اما اکنون منابع داخلی وجود ندارد و فایناس ها نیز کارایی نخواهند داشت.

این کارشناس اقتصاد افزود: بروکراسی پیچیده ای برای دریافت منابع فاینانس وجود دارد و دریافت آنها برای بخش خصوصی حدود یکسال و نیم زمان می برد.

جهان بیگلری گفت: فاینانس های خارجی خط اعتباری آن کشورها برای خرید ماشین آلات و کمک به صادراتشان است.

این کارشناس اقتصاد افزود: فاینانس ورود پول به کشور نیست و این معاملات مربوط به 15 سال پیش و اکنون به فراموشی سپرده شده است.

وی گفت: استقراض از کشورهای دیگر شاخص های مالی را پایین می آورد و در صورت ناتوانی بخش خصوصی دولت باید این بدهی ها را بپردازد.

جهان بیگلری افزود: در طرحهای دولتی کارها با توجیهات اجتماعی انجام و به زمینه های اقتصادی آن کمتر توجه می شود.

این کارشناس اقتصاد گفت: این موضوع موجب بزرگتر شدن دولت خواهد شد.

وی افزود: هیچ برنامه ریزی مناسبی برای خطوط اعتباری خارجی و فاینانس های که تاکنون قرارداد آن بسته شده است وجود ندارد و دولت در شرکت داری خود مانده است و چگونه می خواهد این بدهی ها را بپردازد.

جهان بیگلری افزود: شرایط دریافت فاینانس فقط از مسیر دولتی است و دولت همانگونه که در قرارداد ها آمده متعهد به پرداخت آنهاست .

این کارشناس اقتصاد گفت: در صورتی که بانک ها نتوانند بدهی خود را پرداخت کنند دولت باید آن را بپرازد و اگر از آن سرباز زند اموال دولت از جمله نفتکش ها به وسیله کشوری که خطوط اعتباری برای ما باز کرده است توقیف می شود.

وی افزود: بخش دولتی مقدار قابل توجهی از فاینانس ها را استفاده خواهد کرد اما فرآیند دریافت آن برای بخش خصوصی دست کم یکسال و نیم زمان می برد

بازدید : 850 تاریخ : 1396/6/26 کـد : 175
نظرات ..
تصویر مجدد