English فارسی
سه شـنبه ۱ مهر ۱۳۹۹
عضویت در خبرنامه عضویت در خبرنامه
نرخ بهره بانکی
$ £  
3.77 0.78 1.99 : ثابت
1.839 -0.26 0.892 : شناور
سرویس های خارجی
UP EDFI َADFIAP Asian Bankers Association World trade organization Unctad DOWN
آرشیــو
اخبار روزانه
ریشه‌یابی التهابات بازار ارز روزنامه جام جم 5-12-98 ریشه‌یابی التهابات بازار ارز روزنامه جام جم 5-12-98
دکتر محمدرضا جهان‌بیگلری، کارشناس ارزی درباره افزایش نرخ دلار در بازار ایران به جام‌جم تصریح کرد: متاسفانه سودجویان و بخشی از دولتمردان در شرایط مختلف واکنش‌هایی نشان می‌دهند تا بتوانند حرف خودشان را به کرسی بنشانند. از سوی دیگر باید توجه داشت التهاباتی که به وجود می‌آید از بخش روانی جامعه نشات می‌گیرد.

 وی با تاکید بر این‌که اقتصاد ایران در انحصار دولت است، گفت: ارز در اختیار دولت است و نرخ‌گذاری آن در همین بخش انجام می‌شود، درنتیجه در زمان افزایش و کاهش نرخ ارز، دولت نقش مستقیم دارد. از سوی دیگر باید توجه داشت ما هنوز به سیستم اقتصاد باز نرسیدیم که عرضه و تقاضا تعیین‌کننده نرخ باشند.
جهان بیگلری با اشاره به این‌که کارخانجات تولیدی ما اکنون به مواد اولیه نیاز ندارند افزود: کارخانجات تولیدی در دو نوبت اردیبهشت و شهریور مواد اولیه خود را خریداری می‌کنند و مسافرت‌ها از 20 روز دیگر آغاز خواهد شد. درنتیجه این شرایط چیزی نیست جز سیاست‌های اعمال‌شده از سوی دولت.
این کارشناس ارزی تاکید کرد: در بدترین شرایط سیاسی و بین‌المللی که انتظار می‌رفت نرخ ارز افزایش زیادی داشته باشد با کنترل و ورود مستقیم بانک مرکزی نرخ ثابت ماند. ایران در آستانه یک جنگ نظامی قرار داشت و پس از ترور و به شهادت رساندن سردار سلیمانی ایران به پایتخت نظامی آمریکا در خاورمیانه حمله کرد اما بازار کامل تحت کنترل بود و در شرایط فعلی به نظر می‌رسد دولت قصد دارد موضوع اف‌ای‌تی‌اف را مطرح کند تا بتواند با افزایش نرخ ارز در پایان سال بخشی از کسری بودجه خود را جبران کند.
وی ادامه داد: مردم باید توجه داشته باشند اف‌ای‌تی‌اف سیستم بانکی ما را هدف قرار می‌دهد و این سیستم به دلیل تحریم‌های آمریکا عملا غیرقابل استفاده است درنتیجه ورود ایران به لیست سیاه تاثیری در اقتصادمان ندارد و اتفاقی که افتاده ناشی از بی‌مدیریتی بخش اجرایی کشور است.
جهان بیگلری با اشاره به این‌که گروه ویژه اقدام مالی تاثیری در بازار ارز ایران ندارد گفت: اف‌ای‌تی‌اف 42 توصیه و یکسری الزامات دارد که هیچ‌کدام در بخش ارزی کشور تأثیر ندارد و تورم‌زا نیست. ایران قبلا هم در لیست سیاه قرار داشت و این موضوع برایش تازگی ندارد، ضمن این‌که ایران در طول این مدت از لیست سیاه خارج نشده بود و به حالت تعلیق درآمد.
به گفته وی، ما اکنون توصیه‌ها و دستورات اف‌ای‌تی‌اف را انجام می‌دهیم و اطلاعات مربوط به صرافان، لیست تجارت خارجی و اطلاعات مربوط به نقل و انتقال پولی و مبارزه با پولشویی پنج سالی است به گروه ویژه اقدام مالی ماهانه داده می‌شود. این کارشناس ارزی ادامه داد: شاید برخی داخلی‌ها در ورود ایران به لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف نقش داشته باشند. ورود ایران به لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی در شرایطی انجام شده که رئیس آن (چین) همیشه این کار را وتو می‌کرد اما یکباره خبرهایی مبنی بر این‌که ایران قرار است وارد لیست سیاه شود شنیده شد. حتی قبل از ورود ایران به لیست سیاه رئیس دفتر رئیس‌جمهور اعلام کرد خبرهای بدی در روزهای بعدی به گوش می‌رسد که برای ایران خوب نیست.

بازدید : 747 تاریخ : 1398/12/5 کـد : 297
نظرات ..
تصویر مجدد